Skip to main content

Uzależnienie od partnera - czym jest związek symbiotyczny?

Jaka jest granica pomiędzy wielką miłością a szaleństwem? Zapewne trudna do zauważenia dla samych zakochanych... Jeśli desperacko zabiegamy o kontakt, staramy się uzależnić partnera od siebie, stać się kimś wręcz niezbędnym dla drugiej osoby, możemy mieć poważny problem, jakim są związki symbiotyczne. Jeśli poświęcamy całą energię i czas na budowanie relacji, a  wszystko to wynika z lęku przed odrzuceniem i jest wykorzystywane przez partnera, warto poszukać fachowej pomocy. Odpowiedni terapeuta pomoże zrozumieć rządzące nami mechanizmy.

Osobowość symbiotyczna - terapia psychologiczna

Tożsamość w związku

Zdrowy związek to taki, w którym potrafimy funkcjonować osobno, jako dwie różne istoty. Każda jednostka jest indywidualnością, ma różne zainteresowania, potrzeby, ma swoją przeszłość, przyjaciół, rodzinę. Wchodząc w związek, dostosowujemy się do do wartości partnera, próbujemy znaleźć wspólny obszar, na którym budujemy wartościową relację. Przy czym pamiętajmy, by w tym "docieraniu się" nie zatracić siebie, tego kim jesteśmy i co wypracowaliśmy w swoim dotychczasowym życiu. W przeciwnym razie stworzymy relację symbiotyczną, zbudowaną na naszym uzależnieniu od partnera.

Relacja z kimś, kto angażuje 100% swojego życia w związek może okazać się niezwykle absorbująca. Świadomość własnej odrębności i tożsamości pozwala nam na osobne funkcjonowanie. Każdy człowiek potrzebuje przestrzeni, nawet jeśli jest zakochany.

Partner nie jest naszym życiem, jest jego częścią

Niemożność bycia samemu to częsta oznaka niedojrzałości emocjonalnej. Jeśli nie nauczyliśmy się żyć w zgodzie z samym sobą, mamy problem z budowaniem zdrowej relacji z kimś innym. Związek czy małżeństwo nigdy nie powinno być ucieczką przed samotnością. Druga osoba nie jest lekarstwem na kompleksy i życiowe niepowodzenia. Warto zadbać o własne poczucie wartości, nie uzależniając swojego stanu psychicznego od tego, jak widzi nas partner, co o nas myśli, czy jak się wypowiada.

Osobowość symbiotyczna - terapia par Gdynia

Niskie poczucie własnej wartości i niekontrolowanie emocji

Jeśli w rozwiązywaniu problemu nie pomoże sama zmiana perspektywy, z pewnością potrzebujemy głębszej pracy nas sobą i pomocy specjalisty. Problemy tego typu kształtują się bardzo wcześnie, nawet przed 3 rokiem życia, kiedy to formułuje się styl przywiązania do opiekuna. Jeśli wykształciło się w nas przywiązanie lękowo-ambiwalentne, w dorosłym życiu może przynieść niepożądane konsekwencje. Ludzie o osobowości symbiotycznej czują nieustanną potrzebę bliskości i odczuwając bezustanny strach przed odrzuceniem. Dużą potrzebą bliskości wyróżniają się także Dorosłe Dzieci Alkoholików, wypływa to z braku poczucia bezpieczeństwa. Niska samoocena podkopuje wiarę we własne możliwości, takie osoby tracą wiarę w to, ze zasługują na prawdziwą miłość, ciągle doszukują się zagrożenia. Przez to często wchodzą w związki symbiotyczne, w których wymagają od partnera nieustannych deklaracji i całkowitego poświęcenia. Najczęściej okazuje się, że stawiane żądania są niemożliwe do zrealizowania. Nie da się ukryć partnera przed światem i zmusić do alienacji, to rodzi dodatkową frustrację i nieporozumienia. Rozpoczyna się cicha walka o to, kto kontroluje i dominuje związek.

Osobowość symbiotyczna - jak ją rozpoznać?

Osoba charakteryzująca się cechami symbiotycznymi początkowo może wydawać nam się po prostu bardzo zaangażowana w relację romantyczną, której jest częścią. Będzie ona mocno zabiegać o zainteresowanie partnera i pragnąć z nim stałego i wyłącznego kontaktu. Z czasem zauważymy, że relacja ta zaczyna mieć dosyć patologiczne podłoże, a człowiek, który wydawał nam się bardzo zakochany, jest najzwyczajniej uzależniony od swojej „drugiej połowy”. Osobowość symbiotyczna charakteryzuje się przy tym ogromnym wyczuleniem na emocje innych osób oraz szybkością wciągania się w cudze stany emocjonalne. Osoba o cechach symbiotycznych poszukuje przy tym nieskończonej uwagi, empatii oraz zapewnień miłosnych ze strony partnera. Niedostateczne dopełnienie tych potrzeb może skutkować nagłymi i częstymi wybuchami rozpaczy, a nawet silnej agresji, tłumionej od czasów dzieciństwa.

Osobowość symbiotyczna - terapia par Gdynia

Miłość to związek dwojga niezależnych osób, nie symbioza

W uzależnieniu od partnera działa bardzo silny mechanizm obronny, zaprzeczamy i wypieramy problem, nie dopuszczając do siebie myśli, że potrzebna jest profesjonalna pomoc (grupy wsparcia, terapia dla par). Jeśli zauważymy, że nasze zachowania i sposób myślenia przypomina ten opisany w artykule, jest to odpowiedni moment na dokładną analizę relacji z partnerem. Jeśli doprowadziliśmy do sytuacji w której druga osoba stała się obsesją, a partner jest tak ważny, że wszystko co robimy sprowadza się wyłącznie do niego - skonsultujmy się z psychologiem, ponieważ możemy mieć do czyniena z symbiotyczną relacją. Przyznanie się przed samym sobą do uzależnienia od partnera jest pierwszym krokiem w walce z problemem.

Zadzwoń i umów się na wizytę: 507 621 115