Skip to main content

Terapia dla par – pomoc w kryzysie

Terapia małżeńska to pomoc dla związków i wszelkich par z problemami. Rozwiązanie dla osób darzących się uczuciem, które chcą rozwinąć swoją relację i napotykają na trudności. Podczas spotkania z psychologiem każda ze stron ma szansę opisać własnymi słowami to co czuje i jak rozumie zachowania swojego partnera.

Bywa, ze dialog bez obecności specjalisty nie jest możliwy, psycholog przysłuchujący się wypowiedziom dba o przestrzeń dla obojga. Jeśli krzywdy i wzajemne urazy powodują, że nie czujemy oparcia w partnerze, atmosfera gabinetu jest okazją do bezpośredniego wyrażenia swoich emocji.

Kiedy warto wybrać się do terapeuty?

Para na terapii

Bardzo często zdarza się też, że niegdyś szczęśliwy i spełniony związek przechodzi w swoim czasie kryzys, który najczęściej wiąże się z narodzinami pierwszego dziecka, zdradą, stresującą pracą, zaborczością , zazdrością czy bagatelizowaniem potrzeb partnera. Terapeuta pomoże przepracować podstawowe kwestie: faktyczne zaangażowane w związek, intymne kontakty z osobami trzecimi, kwestię uzależnień (od alkoholu, hazardu, leków), używania jakiejkolwiek formy przemocy, oraz to czy obie strony wykazują prawdziwą motywację do pracy nad związkiem i sobą samym.

Zdiagnozowanie źródła problemu

Doświadczony terapeuta podczas sesji zaobserwuje reakcję, wskaże na źródło i rangę problemu. Każdy z nas jest indywidualną jednostką, która reprezentuje inne zaangażowanie emocjonalne, kondycje psychiczną, inne doświadczenie i motywacje. Jeśli pomimo różnic, obojgu wciąż zależy na utrzymaniu relacji z partnerem i wzajemnej akceptacji - terapia małżeńska może pomóc w rozwiązaniu problemu. W terapii niezwykle istotne jest dotarcie do źródła. Zdiagnozowanie czy dane problemy wynikają np. z symbiotycznych uwikłań w dzieciństwie jest pierwszym krokiem w naprawieniu relacji. Wiele z naszych zachowań i życiowych wyborów dokonuje się w podświadomości, sami nie zdajemy sobie sprawy, co jest faktycznym motywatorem naszych działań.

Bez świadomości mechanizmów, które nami rządzą nie jesteśmy w stanie zmienić relacji z bliską osobą, z którą pomimo wzajemnych uczuć nie umiemy zbudować harmonijnego i spokojnego pożycia. Spotkania z psychologiem mają na celu pomoc w usunięciu źródła konfliktu, z korzyścią dla obojga.