Zachowania agresywne często mylone są z brutalnością, ponieważ agresja kojarzy się nam z przemocą fizyczną, często lekceważymy inne przejawy zachowań agresywnych. Klasyfikując je jako zupełnie nieszkodliwe, agresja słowna jest na tyle zakorzeniona w społecznym funkcjonowaniu, że bywa przyjmowana za normę.
Czy zdajemy sobie sprawę, że ignorowanie, krytykanctwo, obraźliwe komentarze, ironizowanie i ośmieszanie to również zachowania agresywne? O zachowaniach agresywnych mówimy w przypadku:
Agresja jest w ogromnym wymiarze zachowaniem samolubnym – to dążenie do swoich celów kosztem innych osób. Agresja słowna, wyśmiewanie, dokuczanie, obrzucanie wyzwiskami, ośmieszanie, kpiny niosą ze sobą poważne zagrożenia. Rodzą w ofiarach poczucie zagrożenia, odrzucenia i izolacji.
Przyczyn takich zachowań możemy doszukiwać się na bardzo wielu polach. Źródłem może być środowisko rodzinne, szkoła, media, uwarunkowaniach psychologiczne, bądź pedagogiczne.
Młodzi ludzie wykazujący zachowania agresywne najczęściej reprezentują potrzebę dominacji, lekceważą innych, są impulsywni, i pełni frustracji. Swoim zachowaniem reprezentują wrogie nastawienie. Przypadki agresywnych zachowań nigdy nie powinny być bagatelizowane.
Jeśli w najbliższym otoczeniu dziecka panuje negatywna atmosfera, w myśl zasady dominacji najsilniejszego, konieczna jest interwencja wychowawcy. Szybka interwencja pedagoga i właściwie przeprowadzona analiza psychologiczna pomoże zminimalizować konsekwencje problemu. Ważne, by na agresywne zachowania dzieci nie reagować w sposób bierny, ale pamiętajmy, że należy wystrzegać się również gwałtownych reakcji.
Konwaliowa 9
81-651 Gdynia
woj. pomorskie
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczek). Szczegółowe informacje na temat wykorzystywania plików cookies oraz przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności.